Polügraafi ehk valedetektori kasutamine vale või tõe tuvastamiseks
Polügraaf ehk valedetektor on maailmas laialdaselt kasutusel olnud juba alates 19. sajandist. Tänapäevased seadmed on tarkvara põhised, kus kasutatakse sensoreid, millega mõõdetakse hingamise sügavust ja sagedust läbi rindkere vöö, vererõhu muutust manseti abil ning naha higistamist sõrmeotstel.
Eelnevalt nimetatud sensorite abil võimaldab polügraaf jälgida inimese füsioloogiliste näitajate muutumist. Polügraafi petmine on pea võimatu, sest naha higistamine ning vererõhu kõikumine ei allu inimese enda tahtele. Füsioloogiliste näitajate manipuleerimine, nagu näiteks hinge kinni hoidmine, on koheselt nähtav ka testi tulemustes. Füüsiliste pettevahendite kasutamise tuvastamiseks, näiteks kinga sisse pandud knopka, on tänapäevasel polügraafil olemas spetsiaalne andur.
Eestis on mitmeid riigiasutusi, kes kasutavad polügraafi testi, et mõnes konkreetses juhtumis kitsendada uurimise fookust. Oleme aidanud kokku hoida sadu töötunde, mistõttu on suunatud väärtuslik inimressurss just sinna, kus on seda kõige rohkem vaja.
Teine suur sihtgrupp on ettevõtted, kelle huviks on lahendada vaidlus või konflikt olukorras, kus vastuolulised väited on tekitanud ettevõttes ummikseisu. Polügraafitesti on vaja läinud näiteks konkurentsikeelu piirangu rikkumise ja ettevõtte kliendibaasi kopeerimise kahtluse puhul. Polügraafi abil on võimalik selgitada välja ka varasemat riskikäitumist, kui värvatakse ametikohtadele, kus inimesel on ligipääs asutuse sensitiivsele informatsioonile või rahalistele vahenditele.
Viimane suurem Eesti avalikkusele teada olev polügraafi kasutamine leidis aset, kui Heiki Nabi üritas 2022. aastal tõendada oma süütust Rahvusvahelises Spordikohtus seoses tema kehast leitud keelatud ainega. Rahvusvaheline Spordikohus aktsepteeris valedetektori testi tulemust ametliku asitõendina, kuid Nabi pidi testi tegemiseks sõitma Šveitsi. Täna on võimalik testi teha ka Eestis.
Polügraafitesti tehakse ainult testitava enda nõusolekul. Enne testimist tutvustatakse inimesele kõiki testis esitatavaid küsimusi. Peale testi läbiviimist koostab polügrafist testi tellijale raporti testi tulemustest. Riskikontrolli polügrafistid tuginevad testide läbiviimisel Ameerika Polügrafistide Assotsiatsiooni poolt loodud standarditele ning kasutavad kõige kaasaegsemat Lafayette LX6 süsteemi. Lisaküsimuste ja hinnapäringu puhul pöörduge meie poole aadressil info@riskikontroll.ee.